PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO
Okres realizacji: 04.2024r. - 09.2024r.
Cel projektu jest wzmocnienie świadomości odnośnie wspólnej kultury i historii poprzez wydarzenia kulturalne historyczne związane z 900-leciem Chrystianizacji Pomorza przez szlak św. Ottona w Pyrzycach, poprzez organizację
- Pleneru Malarskiego – Tworzenie mapy Pyrzyc
- Międzynarodowych Konferencji - dotyczących chrystianizacji Pomorza
- Inscenizacji wydarzeń związanych z Chrztem Pomorza
- Publikację “900 lat chrztu Pyrzyc – Przewodnik po Pomorskiej Jerozolimie”
Wartość projektu: 55 532,00 Euro
Dofinasowanie z EFRR: 44 425,00 Euro
Działania projektowe dofinansowane są z przyznanej dotacji z Funduszu Małych Projektów (FMP) Euroregionu Pomerania w ramach celu szczegółowego; 4.6 „Kultura i zrównoważona turystyka”/ 4.6 „Kultur und nachhaltiger Tourismus“ Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, kwota dofinansowania; 44 425,00 euro, całkowita wartość projektu 55 532,00 euro, tytuł projektu "900 lecie Chrystianizacji Pomorza - Szlakiem św. Ottona w Pyrzycach"
INTERREG VIa - FUNDUSZ MAŁYCH PROJEKTÓW - 900-LECIE CHRYSTIANIZACJI POMORZA SZLAKIEM ŚW. OTTONA W PYRZYCACH
W okresie od maja do września 2024 nasze miasto Pyrzyce stanie się areną wyjątkowego projektu.
Fundacja Razem dla Rozwoju Obszarów Wiejskich pod przewodnictwem pani prezes Agnieszki Odachowskiej-Piosik, wraz z Evangelisches Pfarramt Penkun, reprezentowaną przez panią Pastor Darię Szkudlińską mają zaszczyt przedstawić Państwu cykl wydarzeń edukacyjno- kulturalnych “900-lecie Chrystianizacji Pomorza – Szlakiem św. Ottona w Pyrzycach”
Na maj zaplanowaliśmy dla Państwa plener malarski, gdzie artyści spróbują na nowo odkryć Pyrzyce “z lotu ptaka”. Do tego warsztaty, pokazy walk rycerskich, koncerty, międzynarodowe konferencje. W czerwcu nastąpi inscenizacja chrztu Pomorza, gdzie miejscowi rycerze i aktorzy zainwestują w kostiumy i rekwizyty, aby każdy mógł na własnej skórze odczuć życie w średniowieczu.
Całkowity koszt inwestycji wyniósł 705 000 zł, dzięki której we współpracy Parafian i Przyjaciół Parafii NMP Bolesnej w Pyrzycach pod kierunkiem ks. Dziekana ze Starostwem Powiatowym Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz lokalnymi firmami wykonawczymi, udało się
odrestaurować Baptysterium św. Ottona oraz otaczający go park, co ma na celu przyciągnięcie większej ilości turystów.
Niezwykłe znaczenie ma także wsparcie finansowe projektu. Z funduszy Małych Projektów EFRR otrzymaliśmy wsparcie w wysokości 44 425,00 euro, co stanowi ogromny wkład w całkowitą wartość projektu wynoszącą już ponad 55 532,00 euro. Projekt jest dofinansowany ze środków
rezerwy celowej budżetu Państwa. To wsparcie pozwoliło nam na realizację szerokiego wachlarza działań.
Jesteśmy pełni optymizmu i gotowi na wszystko co nas czeka w ramach tego monumentalnego przedsięwzięcia. Zapraszamy do śledzenia naszych dalszych przygotowań nie tylko jako widzowie, ale i uczestnicy.
Świętujmy razem! 900-lecie chrystianizacji Pomorza w Pyrzycach
Przeżyj historię na żywo. 900-lecie Chrystianizacji Pomorza - Szlakiem św. Ottona w Pyrzycach
900-lecie Chrystianizacji Pomorza - Szlakiem św. Ottona w Pyrzycach
Relacje na Facebooku:
Relacja z konferencji podsumowującej projekt "900-lecie Chrystianizacji Pomorza - szlakiem św. Ottona w Pyrzycach
To niezwykłe przedsięwzięcie nie tylko pogłębiło naszą wiedzę na temat historii naszego regionu, ale także pozwoliło nam na nawiązanie wartościowych relacji z zespołem i uczestnikami projektu. Wspólna praca nad tak ważnym tematem, jak Chrystianizacja Pomorza Zachodniego, była dla nas prawdziwym zaszczytem i inspiracją.
Dziękujemy za zaufanie i wsparcie, które umożliwiły nam aktywne uczestnictwo w wyjątkowych wydarzeniach związanych z projektem. Mamy nadzieję, że efekty naszych działań przyczynią się do dalszego promowania dziedzictwa kulturowego naszego regionu.
Działania projektowe dofinansowane są z przyznanej dotacji z Funduszu Małych Projektów (FMP) Euroregionu Pomerania w ramach celu szczegółowego; 4.6 „Kultura i zrównoważona turystyka”/ 4.6 „Kultur und nachhaltiger Tourismus“ Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, kwota dofinansowania; 44 425,00 euro, całkowita wartość projektu 55 532,00 euro, tytuł projektu "900 lecie Chrystianizacji Pomorza - Szlakiem św. Ottona w Pyrzycach"
Plener Malarski — Mapa Pyrzyc: Pyrzyce oczami artystów
Hejka! Dziś uczniowie z Zespołu Szkół Nr 1 w Pyrzycach i Państwowego Liceum Plastycznego w Szczecinie zamienili się w prawdziwych kartografów-artystów i zrobili mega odjechaną mapę Pyrzyc, gdzie pokazali najfajniejsze zabytki miasta. Wszystko to w ramach projektu „900-lecie Chrystianizacji Pomorza - Szlakiem Św. Ottona w Pyrzycach”. Ich dzieła będą do zobaczenia 8 czerwca - więc przybywajcie tłumnie, mieszkańcy i goście! Projekt sfinansowała UE (EFRR), więc jest full profesjonalny. Całość organizuje Fundacja Razem dla Rozwoju Obszarów Wiejskich, a Parafia pw. NMP Bolesnej w Pyrzycach jest współorganizatorem dzisiejszego wydarzenia, aczkolwiek ks.Grzegorz takie plenery organizuje od wielu lat - teraz poszerzyliśmy grupę o naszych mieszkańców.
Wielkie dzięki dla Dyrektora Roberta Sójki, Dyrektora Artura Sawczuka i wszystkich, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tego artystycznego szaleństwa! Euroregion Pomerania
Pyrzyce świętują 900-lecie chrystianizacji Pomorza
26 maja 2024
KONFERENCJA -900 -LECIE CHRYSTIANIZACJI POMORZA-ŚLADAMI ŚW. OTTONA w Pyrzycach.
W dniu 24 maja 2024 roku w Restauracji Park w Pyrzycach odbyła się konferencja upamiętniająca 900-lecie chrystianizacji Pomorza. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli władz samorządowych, profesorów historii, archeologów, dyrektorów placówek oświatowych, przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz mieszkańców Pyrzyc i Niemiec.
Podczas konferencji omówiono liczne kwestie dotyczące współpracy polsko- niemieckiej, ekumenizmu oraz odkryć archeologicznych przy Parafii NMP Bolesnej.
Szczególną uwagę poświęcono Klasztorowi św. Augustynianek. Po prelekcjach odbyły się warsztaty, na których przedstawiciele Pyrzyc, Stargardu, Szczecina, Przelewic, Bani, Schwetz, Berlina i Pankum wypracowywali wspólne plany na przyszłość. Kolejna konferencja została zaplanowana na wrzesień, aby kontynuować omówione działania. Konferencja była również okazją do refleksji nad dziedzictwem św. Ottona z Bambergu, znanego jako "Apostoł Pomorza", który odegrał kluczową rolę w nawracaniu mieszkańców tych terenów na chrześcijaństwo. Jego działalność miała dalekosiężne skutki, wpływając na kulturę, politykę i życie społeczne Pomorza przez kolejne stulecia. Uczestnicy konferencji podkreślili potrzebę dalszej współpracy polsko-niemieckiej oraz ochrony i promocji wspólnego dziedzictwa kulturowego. Zaproszenie goście spotkali
się również przy Babtysterium Organizatorzy i współorganizatorzy konferencji, Ksiądz Dziekan kan. dr Grzegorz Wiesław Harasimiak- Proboszcz Parafii pw.NMP Bolesnej, Prezeska Fundacji Razem dla rozwoju obszarów wiejskich Agnieszka Odachowska-Piosik, Pastor Daria Szkudlińska, Joanna Bürger-EJF.
Bardzo serdecznie dziękujemy wolontariuszkom - Dominice i Wiktorii oraz p. Mateuszowi Nowakowskiemu za udostępnienie dokumentacji fotograficznej, a wszystkim uczestnikom i uczestniczkom za poświęcony czas.